Denna lista börjar med vår vagga när vi väl blev ett Baroni och fick vår allra första Baron och Baronessa. Det första steget mot en nationell SKA-förening, togs i Stockholm 1984, där Stockholms-gruppen (idag Holmrike) skapades. Det första officiella eventet hette Midvinter och det hålles än i denna dag.

Baronpar i Baroniet Nordmark

IRagnvald Jöransson Ek & Edela Salten-Sebestid
1987-1993
IIErik Ålstene & Kira of Callanish

Ståthållare i Kronfurstendömet Nordmark

IMatthew Blackleaf & Anna Blackleaf
IIMarcus Lawless O’Toole & Katarzyna Wilk
Investur: 1997-05-31 i Uma

Furstepar i Furstendömet Nordmark

IJohann Berndt & Celemon Bleiddiast Gwynedd
Investur: 1997-05-31 i Uma
Abdikerade: 1997-12-06 i Holmrike och Fiathundraland
IIGilliam Blackhorn & Blanka från Disavi
Investitur: 1997-12-07 i Holmrike och Fiathundraland
Abdikerade: 1998-06-06 i Attemark
IIIHartmann Rogge & Marie d’Alise-SaintReine
Investitur: 1998-06-06 i Attemark
Abdikerade: 1998-12-05 i Styringheim
IVArngrim Björnsson & Elenore of Lyonesse
Investitur: 1998-12-05 i Styringheim
Abdikerade: 1999-06-05 i Gyllengran
VPadraig Gliadrach O’Ceallaigh & Elsa Snakenborgh
Investitur: 1999-06-05 i Gyllengran
Abdikerade: 1999-12-11 i Ulvberget
VICormac Lawless O’Toole & Elise M’Gillione
Investitur: 1999-12-11 i Ulvberget
Abdikerade: 2000-06-03 i Attemark
VIIFandral Flamhuvud & Vilde från Holmgård
Investitur: 2000-0603 i Attemark
Abdikerade: 2000-12-09 i Styringheim
VIIIPadraig Gliadrach O’Ceallaigh II & Elsa Snakenborgh II
Investitur: 2000-12-09 i Styringheim
Abdikerade: 2001-05-24 i Attemark
IXBrendan the Tired I
Investitur: 2001-05-24 i Attemark
Abdikerade: 2001-12-15 i Holmrike
XGabriel Halte & Eyba Önnersdotter Skram
Investitur: 2001-12-15 i Holmrike
Abdikerade: 2002-06-15 i Juneborg
XIMåns Knutsson Kotte & Fionnghuala inghen ui Conchobhair
Investitur: 2002-06-15 i Juneborg
Abdikerade: 2002-12-14 i Styringheim
XIIBrendan the Tired II & Anna Laresdotter
Investitur: 2002-12-14 i Styringheim
Abdikerade: 2003-05-31 i Attemark
XIIICormac Lawless O’toole II & Unna Gunnarsdotter
Investitur: 2003-05-31 i Attemark
Abdikerade: 2003-11-22 i Gyllengran
XIVJohann Berndt II & Helvig Ulfsdotter
Investitur: 2003-11-22 i Gyllengran
Abdikerade: 2004-09-24 i Skellitta
XVBengt Knutsson & Ermingard Hawenthorn
Investitur: 2004-09-24 i Skellitta
Abdikerade: 2005-05-05 i Attemark
XVIWilliam of Richwood & Filippa Birgersdotter
Investitur: 2005-05-05 i Attemark
Abdikerade: 2006-03-04 i Gyllengran
XVIIBrendan the Tired III & Anna Laresdotter II
Investitur: 200-05-06 i Aros
Abdikerade: 2007-02-03 i Styringheim
XVIIIBjörn Sneskägg & Whilja af Gothia
Investitur: 2007-02-03 i Styringheim
Abdikerade: 2007-11-17 i Attemark
XIXCormac Lawless O’toole III & Yrla Kristersdotter
Investitur: 2007-11-17 i Attemark
Abdikerade: 2008-08-08 i Styringheim
XXRok Tingfaste & Wilda Frejasdottir
Investitur: 2008-08-08 i Styringheim
Abdikerade: 2009-05-20 i Attemark
XXIFranz von Hohenklingen & Willhelmina Weydehartz
Investitur: 2009-05-20 i Attemark
Abdikerade: 2010-03-13 i Gyllengran
XXIIEirik Hårfager & Filippa Birgersdotter II
Investitur: 2010-03-13 i Gyllengran
Abdikerade: 2010-11-13 i Baggeholm
XXIIITorbjörn Åbryte & Eira från Attemark
Investitur: 2010-11-13 i Baggeholm
Abdikerade: 2011-07-17 i Frostheim
XXIVSvartulvR Kåte & Elizabeth of Woodbury
Investitur: 2011-07-17 i Frostheim
Abdikerade: 2012-03-17 i Aros
XXVBrendan the Tired IV & Niamh of Gisburne
Investitur: 2012-03-17 i Aros
Abdikerade: 2012-12-15 i Aros
XXVIEirik Hårfager II & Jacquelyna de Bellmont
Investitur: 2012-12-15 i Aros
Abdikerade: 2013-08-19 i Styringheim
XXVIICormac Lawless O´Toole IV & Yrla Kristersdotter II
Investitur: 2013-08-19 i Styringheim
Abdikerade: 2014-05-25 i Attemark
XXVIIISven Gunnarsson & Siobhán inghean uí Liatháin
Investitur: 2014-05-25 i Attemark
Abdikerade: 2015-03-07 i Gotvik
XXIXWilliam of Richwood II & Isabetta Del Verde
Investitur: 2015-03-07 i Gotvik
Abdikerade: 2015-10-31 i Baggeholm
XXXLudvig af Eke & Blenda Eleonora af Nääs
Investitur: 2015-10-31 i Baggeholm
Abdikerade: 2016-08-10 i Styringheim
XXXIBjaere af Lönnamo & Maria Karlbirgersdotter
Investitur: 2016-08-10 i Styringheim
Abdikerade: 2017-05-24 i Attemark
XXXIIHarald Krake Ganglere & Ælfwynn of York
Investitur: 2017-05-24 i Attemark
Abdikerade: 2018-03-03 i Ulvberget
XXXIIIRoland Santiago & Agnes Odygd
Investitur: 2018-03-03 i Ulvberget
Abdikerade: 2018-12-08 i Styringheim
XXXIVHarald Krake Ganglere & Ælfwynn of York
Investitur: 2018-12-08
Abdikerade: 2019-08-09
XXXVRender Stigot Eke af Haapsalu & Jovi Torstensdottir
Investitur: 2019-08-09 i Styringheim
Abdikerade: 2021-09-25 i Gyllengran
XXXVIFardäng Skvaldre & Ingrid OlafRsdotter
Investitur: 2021-09-25 i Gyllengran
Sittande kronor