Här listar vi officiella event som varit i Drachenwald. Ett event blir inte officiellt förrän det är publicerat på Drachenwalds hemsidas kalender OCH är publicerat i Dragons Tale som senast samma månad som eventet hålls.


Listan är ordnad så att årets senaste händelse är överst på listan.

2024

  • 26-28/1 Kingdom University Online : Drachenwald
  • 12-14/1 12th Night Coronation LVIII: Knights Krossing (Nürnberg, Germany)
  • 5-7/1 Humalasalon Talvi-ilta : Humalasalo (Tampere, Finland)

2023

  • 16/12 Midvinter : Holmrike (Sweden)
  • 8-11/12 Nordmark Coronet and Baronial investiture at Lucia Feast in Styringheim : Styringheim (Visby, Sweden)
  • 8-10/12 Dies St Anna XXVIII : Poukka (Hamina, Finland)
  • 1-3/12 Yule Ball 2023 : Flintheath (Cambridge, United Kingdom)
  • 24-26/11 Glötagillet XIX : Gyllengran (Timrå and Sundsvall, Sweden)
  • 17-19/11 Ilchomórtas Coróineád Insulae Draconis (Coronet Tourney) : Eplaheimr (Cong, County Mayo, Ireland)
  • 10-12/11 Kingdom University A.S. 58 : Knights Crossing (Nürnberg, Germany)
  • 3-5/11 Witches Brew : Polderslot (Steensel (small), Eindhoven (large), The Netherlands)
  • 3-5/11 Festivalo de Caderas : Gotvik (Göteborg, Sweden)
  • 28/10 Medieval Dead : Eplaheimr (Athone, co, Westmeath, Ireland)
  • 27-29/10 Oktoberfest & Norrskensbard contest : Reengarda (Skellefteå, Sweden)
  • 20-22/10 Kekri All Hallow Feast XI : Hukka (Vantaa, Finland)
  • 14/10 Hantverk för nybörjare / Crafting for beginners / Furstinnans norra Jaktlag : Frostheim (Luleå, Sweden)
  • 13-15/10 Boar Hunt : Juneborg (Jönköping, Sweden)
  • 13-15/10 Autumn Crown Tournament 2023 : Unikankare (Turku , Finland)
  • 6-8/10 Michaelmas : Pontalarch (Stockport, UK)
  • 29/9-1/10 Autumndance & UMA XXXII : Uma (Umeå, Sweden)
  • 22-24/9 Officinam Armorum : Depedene under Wychwood (Washington, Tyne and Wear, UK)
  • 21/9 Insulae Draconis Parliament : Insulae Draconis (United Kingdom)
  • 15-17/9 Pen and Sword II : Dun in Mara (Wexford, Ireland)
  • 15-17/9 The Great Pancake War : Gyllengran (Sundsvall, Sweden)
  • 15-17/9 Challenges of the West IV : Drei Eichen (Seelscheid, Germany)
  • 15-17/9 Syysrieha : Unikankare (Turku, Finland)
  • 9/9 Storstyringkampen : Styringheim (Visby, Sweden)
  • 2/9 Gotvik’s End of Summer Picnic : Gotvik (Göteborg, Sweden)
  • 25-27/8 Aaarnimetsä Baronial Investiture : Miehonlinna (Helsinki, Finland)
  • 25-27/8 Féile na n-Úll ( The Apple Festival) : Eplaheimr (Clara, Ireland)
  • 11-20/8 Ormþing – ID Summer Camping Event : Insulae Draconis (United Kingdom)
  • 5-13/8 Medieval Week : Styringheim (Sweden)
  • 29/7-12/8 Drachenwald Royal Camp at Pennsic 50 : Drachenwald (USA)
  • 26-30/7 Red and Gold / Rot und Gold : Meadowmarsh (Germany)
  • 14-23/7 Cudgel War : Aarnimetsä (Finland)
  • 14-16/7 Camp & Chill : Holmrike (Sweden)
  • 2/7 Pontalarch Shire Day : Pontalarch (UK)
  • 1/7 West Dragonshire by the Ebble : West Dragonshire (UK)
  • 30/6-2/7 Eplaheimr Investiture : Eplaheimr (Ireland)
  • 27/6-2/7 Medeltidsdagar i Luleå : Frostheim (Sweden)
  • 14-18/6 Drachenwald’s 30th Year Anniversary Celebration and Coronation : Polderslot (The Netherlands)
  • 2-4/6 Rajataverna / Gränstavernan : Frostheim (Sweden)
  • 2-4/6 Majgreve : Holmrike (Sweden)
  • 1-5/6 Strawberry Raid II : Dun in Mara (Ireland)
  • 26-29/5 Bourn Again! Flintheath at Manor Farm : Flintheath (United Kingdom)
  • 12-21/5 Double Wars XXXIV : Attemark (Sweden)
  • 5-7/5 Valpurin taussiaiset III – Valburgs Dancing Ball III : Unikankare (Finland)
  • 28-30/4 Flaming Arrow : Glen Rathlin (Northern Ireland)
  • 23/4 Pontalarch Shire Day : Pontalarch (United Kingdom)
  • 22/4 Gourmet Feast : Styringheim (Sweden)
  • 21-23/4 Plant dye/Heavy fighting/ Archery with Gyllengran : Gyllengran (Sweden)
  • 21-23/4 Discendo Tota Aetas III : Poukka (Finland)
  • 14-16/4 St. Egon : Gotvik (Sweden)
  • 31/3-2/4 Spring Crown Tourney AS 57 : Knights Krossing (Germany)
  • 24-26/3 March Lune-acy : Depedene under Wychwood (England)
  • 17-19/3 Boot Camp 2023 : Meadowmarsh (Germany)
  • 17-19/3 Arts in April – the March Edition! : Turmstadt (Germany)
  • 12/3 Portsmouth Arcus : Frostheim (Sweden)
  • 10-12/3 Mynydd Gwyn Eisteddfod 2023 : Mynydd Gwyn (Wales)
  • 3-5/3 Nordmark Coronet Tournament : Aros (Sweden)
  • 24-26/2 Carnivale de Trivium : Trivium (Netherlands)
  • 17-19/2 Sydäntalvenjuhla – Midwinterfeast : Unikankare (Finland)
  • 17-19/2 Champions of the Court of Love : Eplaheimr (Ireland)
  • 10/2 Coronet Tournament : Thamesreach (United Kingdom)
  • 3-5/2 Heavy Candlemass 2023 : Ad Flumen Caeruleum (Austria)
  • 3-5/2 Scriptorium : Turmstadt (Germany)
  • 3-5/2 Gyllengran Fencing Camp : Gyllengran (Sweden)
  • 27-29/1 Kingdom University Online
  • 27/1 Örehus VinterGille / Winter Feast VI : Örehus (Sweden)
  • 20-22/1 Herstory : Aros (Sweden)
  • 20/1 Collegium Armorum III : Depedene under Wychwood (England)
  • 6-8/1 12th Night Coronation : Reengarda (Sweden)

2022

  • 17/12 Golden Arrow Harvest Feast : Vielburgen (Germany)
  • 16-18/12 Midvinter : Holmrike (Sweden)
  • 9-11/12 Lucia Feast : Styringheim (Sweden)
  • 2/12 Julfest i Aros : Aros (Sweden)
  • 2-4/12 Dies St. Anna XXVII : Poukka (Finland)
  • 2-4/12 Yule Ball : Flintheath (United Kingdom)
  • 11-13/11 Fortuna’s Champion – Revived : Turmstadt (Germany)
  • 11-13/11 Festivalo de Caderas : Gotvik (Sweden)
  • 11-13/11 Medieval Dead : Eplaheimr (Ireland)
  • 5/11 Kekri – All Hallows Feast X : Hukka (Finland)
  • 28-30/10 Kingdom University : Holmrike (Sweden)
  • 22/10 Dragon’s Nest Rumpus 1 : Trivium (Netherlands)
  • 7-9/10 Autumn Crown Tourney : Depedene under Wychwood (England)
  • 30/9 Eplaheimr Harvest Revel : Eplaheimr (Ireland)
  • 23-25/9 Autumn Dance & Masque : Uma (Sweden)
  • 16/9 Gotvik’s Newcomers’ Picnic : Gotvik (Sweden)
  • 16-18/9 V.Ä.V.-gillet : Gyllengran (Sweden)
  • 16-18/9 Parasol War VI : Ad Flumen Caerulum (Austria)
  • 3/9 Polderslot Costume Workshop : Polderslot (Netherlands)
  • 2/9 Storstyringkampen : Styringheim (Sweden)
  • 4/8 Medieval Week : Styringheim (Sweden)
  • 5-14/8 Bourn ffair : Insulae Draconis (?)
  • 2/8 Red & Gold : Meadowmarsh (Germany)
  • 7/7 Cudgel War : Aarnimetsä (Finland)
  • 28/6 Broken Arrow : Frostheim (Sweden)
  • 17-19/6 Karnemaa’s fighting camp : Karnemaa (Finland)
  • 10-12/6 Summer Coronation : Knights Crossing (Germany)
  • 6/6 Aros Pilgrimsvandring : Aros (Sweden)
  • 2-6/6 Strawberry Raid : Dun in Mara (Ireland)
  • 2-5/6 Jubilee Weekend at Bourn Barn : Flintheath (United Kingdom)
  • 20-29/5 Double Wars XXXIII : Attemark (Sweden)
  • 20-22/5 Hunting season XII : Ad Flumen Caeruleum (Austria)
  • 6-8/5 Majgreve : Holmrike Sweden
  • 6-8/5 Insulae Draconis Coronet Tournament : Depedene under Wychwood (England)
  • 29/4-1/5 Fool’s Carnival : Poukka (Finland)
  • 9/4 Arts in April V. Arts : Turmstadt (Germany)
  • 25-27/3 Jungfru Marie Bebådelsegille : Reengårda (Sweden)
  • 18-20/3 St Egon : Gotvik (Sweden)
  • 18-20/3 Bootcamp : Meadowmarsh
  • 19/2 Midwinterfeast : Unikankare (Finland) – online
  • 17-19/2 Champions of the Court of Love : Eplaheimr (Ireland)
  • 8/1 12th Night Coronation – online

2021

  • 18/12 Midvinter, Holmrike Sweden
  • 10-12/12 Lucia feast, Styringheim Sweden
  • 11/12 Winter Tavern, Ad Flumen Caeruleum Austria
  • 3-6/12 St. Anna’s Days XXVI, Poukka Finland
  • 3-5/12 Yule Ball, Flintheath England
  • 26-28/11 Scarpetta di Novembre, Löghammar Sweden
  • 19-21/11 Norrskensfesten, Frostheim Sweden
  • 13/11 Festivalo de Caderas, Gotvik Sweden
  • 5-7/11 Glöta gillet, Gyllengran Sweden
  • 30/10 Medieval Dead, Eplaheimr Ireland
  • 22-24/10 October Crown Tournament, Polderslot The Netherlands
  • 1-3/10 Known World Pan Asia Schola, Delftwood United Kingdom – online
  • 1-3/10 Höstdans, Uma Sweden
  • 24-26/9 Nordmark Autumn Principality Tournament, Gyllengran Sweden
  • 17-19/9 Some Ting, Knights Krossing, Germany
  • 11-12/9 Storstyringkamp, Styringheim Sweden
  • 3-5/9 A late Virgin Mary Annunciation Feast, Reengårda Sweden
  • 13-22/8 Raglan Fair, Insulae Draconis England
  • 4/8 Wisby Medieval Week, Styringheim Sweden
  • 9-18/7 Cudgel War XVIII, Aarnimetsä, Finland
  • 12/6 Sankt Botvids Pilgrimsvandring, Holmrike Sweden
  • 13-15/5 Plague Wars – End Game, Attemark Sweden – online
  • 20/2 Sydäntalvenjuhla Midwinter Feast Aarnimetsä – online
  • 13/2 Tionol Barunach Eplaheimr, Ireland – online

2020

  • Resten av årets övriga event ställdes in pga coronapandemin, eller hölls digitalt
  • 12/12 Lucia and Baronial investiture, Styringheim Sweden – online
  • 28/11 Kingdom University – online
  • 6-8/11 Norrskensfesten, Frostheim Sweden – online
  • 13­-15/3 Bootcamp Meadowmarsh Germany
  • 06­-08/3 St Egon’s Feast & Baronial Investiture Gotvik Sweden
  • 28-2­1/3 Lapilli et tesserae Ad Flumen Caerulum Austria
  • 29/2 G­ som i Gemensam Gourmé Styringheim Sweden
  • 21­-23/2 Insulae Draconis Spring Coronet Harplestane United Kingdom
  • 14­-16/2 Young Love Polderslot The Netherlands
  • 14-­16/2 Gyllengran Fencing Camp Gyllengran Sweden
  • 14­-16/2 Sydäntalvenjuhla ­ Midwinter Feast Unikankare Finland
  • 08/2 Dance Moot Harplestane United Kingdom
  • 07­-09/2 Örehus VinterGille / Winterfeast Örehus Sweden
  • 02/2 Heavy Candlemass 2020 Ad Flumen Caerulum Austria
  • 31/1-2/2­ Nordmark Officer’s Weekend Nordmark Sweden
  • 24­-26/1 Winter Eve Humalasalo Finland
  • 03­-05/1 12th Night Coronation Aarnimetsä Finland

2019

  • 13-­15/12 Midwinter, Holmrike Sweden
  • 06­-08/12 Yule Ball Flinthearth, United Kingdom
  • 06­-08/12 Lucia Feast & Baronial Investiture, Styringheim Sweden
  • 05­-08/12 XXV Dies St Anna, Poukka Finland
  • 30/11 Gotvik’s Craft Day & Winter Feast, Gotvik Sweden
  • 29/11-1/12­ Polderslot Costuming Workshop, Polderslot The Netherlands
  • 29/11-1/12­ Yuletide University Glen Rathlin Northern Ireland
  • 22­-24/11 Norrskensfesten 2019, Frostheim Sweden
  • 15­-17/11 Feast for the Baronials of Aarnimetsä, Kaarnemaa Finland
  • 08­-10/11 University 2019 Gotvik Sweden
  • 01­-03/11 Bring out your Dead! Knight’s Crossing Germany
  • 25­-27/10 Kekri – All Hallows Feast IX, Hukka Finland
  • 25­-27/10 Medieval Dead, Eplaheimr United Kingdom
  • 18­-20/10 Autumn Crown, Thamsreach United Kingdom
  • 11­-13/10 Autumn Dance with Norrskensbard competition, Uma Sweden
  • 11-­13/10 Champions of Lough Devnaree XIV, Eplaheimr United Kingdom
  • 11­-13/10 Challenges of the West III Drei Eichen Germany
  • 04­-06/10 Glöta Gillet XV, Gyllengran Sweden
  • 27­-29/9 Boar Hunt, Juneborg Sweden
  • 27­-29/9 Parasol War, Ad Flumen Caerulum Austria
  • 20­-22/9 Game of Thrones: Aarnimetsä Edition, Miehonlinna Finland
  • 20­-22/9 Eat, sleep, fight, ­repeat, Uma Sweden
  • 13­-15/9 Thalia’s Legacy, Ulvberget Sweden
  • 06­-08/9 Oogstfeest II, Incipient Shire of Trivium Belgium
  • 30/8-1/9­ Sill(y) Arrow, Gotvik Sweden
  • 30/8-1/9­ Ancient Oak Medieval Faire, Flintheath United Kingdom
  • 30/8-1/9­ Aros Fencing Camp, Aros Sweden
  • 14­-18/8 Red and Gold 2019, Meadowmarsh Germany
  • 6/8 Nordmark Principality Tourney, Styringheim Sweden
  • 3­1/7-1/8 Styringheim Camp/Medieval Week, Styringheim Sweden
  • 2­1/7-1/8 Ffair Rhaglen XV, Insulae Draconis United Kingdom
  • 12­-14/7 Revel in the Midnight Sun, Klakavirki Iceland
  • 12­-21/7 Cudgel War, Humalasalo Finland
  • 12­-14/7 Althing Ériu, Eplaheimr Ireland
  • 10­-14/7 Skellefteås medeltidsdagar, Reengarda Sweden
  • 19-21/7 Stavars Feast, Styringheim Sweden
  • 28­-30/6 Summerbash, Turmstadt Germany
  • 27­-30/6 Broken Arrow, Frostheim Sweden
  • 21­-23/6 Midsummer Coronation, Polderslot The Netherland
  • 15/6 Gotvik’s Summer Picnic, Gotvik Swede
  • 14­-16/6 Kaarnemaa’s Mystical Archery Camp, Kaarnemaa Finland
  • 6/6 Nationaldagsvandring/National day walk, Aros Sweden
  • 24/5-2/6 ­ Double Wars, Attemark Sweden
  • 24­-26/5 Valpurin Tanssiaiset II ­/ Valburg’s Dancing Ball II, Unikankare Finland
  • 17­-19/5 Wisse die Wege, Meadowmarsh Germany
  • 10­-12/5 Insulae Draconis May Coronet Tourney, Dun in Mara Ireland
  • 03­-05/5 Flaming Arrow X1, Glen Rathlin Ireland
  • 03­-05/5 May Count, Holmrike Sweden
  • 26­-28/4 Discendo tota aetas, Poukka Finland
  • 26­-28/4 Arts in April, Turmstadt Germany
  • 5-­7/4 Cruinniu (Armoured Combat/Middle Eastern Dance), Dun in Mara Ireland
  • 29-31/3 Spring Crown Tournament, Holmrike (Sweden)
  • 22-24/3 Aarnimetsän Akatemia ­ / Academy of Aarnimetsä, Miehonlinna (Finland)
  • 22-24/3 Serve It Forth, Polderslot (Netherlands)
  • 15-17/3 Jungfru Maria Bebådelsedagsgille, Reengarda (Sweden)
  • 15-17/3 St Egon, Gotvik (Sweden)
  • 8-10/3 Bootcamp 2019, Meadowmarsh (Germany)
  • 1-3/3 Aarnimetsä Scriptorium, Hukka (Finland)
  • 1-3/3 Chaucer’s Tavern, Dun in Mara (Ireland)
  • 15-17/2 Court of love, Eplaheimr (Ireland)
  • 15-17/2 Sydäntalvenjuhla, ­ Midwinter Feast, Unikankare (Finland)
  • 9/2 Dance Moot XV, Harpelstane (Scotland)
  • 3/2 Fencing Weekend, Gyllengran (Sweden)
  • 28-9/1 Örehus VinterGille , Örehus (Sweden)
  • 20-22/1 Talvi­ilta, Humalasalo (Finland)
  • 13-15/1 Blywddyn Newydd Mynydd Gwyn (Wales)
  • 6-8/1 12th Night Coronation, Miehonlinna (Finland)

2018

  • 14-16/12 Midwinter, Holmrike Sweden
  • 7-9/12 XXIV Dies St Anna Poukka Finland
  • 7-9/12 Yule Ball Flintheath England
  • 7-9/12 Lucia Feast, Nordmark Principality Tournament and Styringheim’s Baronial Investiture Styringheim Sweden
  • 1-2/12 Advent on the Blue River Ad Flumen Caerulum Austria
  • 30/11-2/12 Brewers Guild Weekend Gyllengran Sweden
  • 16-18/11 Norrskensfesten Frostheim Sweden
  • 16-18/11 Novemberfeast & Vigil Baggeholm Sweden
  • 9-11/11 Kingdom University Depedene­ under ­Wychwood England
  • 2-4/11 Knick Knack is Back Polderslot The Netherlands
  • 2-4/11 Yuletide University Eplaheimr Ireland
  • 2-4/11 Medieval Dead Eplaheimr Ireland
  • 26-28/10 Festivalo de Caderas Gotvik Sweden
  • 26-28/10 Uma’s 25 Year Anniversary and Bardic Contest Uma Sweden
  • 19-21/10 Kekri ­ All Hallows Feast VIII Hukka Finland
  • 12-14/10 Autumn Crown Tournament Barony of Knights Crossing Germany
  • 5-7/10 Nordmark officers weekend event Nordmark Sweden
  • 5-7/10 Thrust Piva Riposte 3 Glen Rathlin Ireland
  • 28-30/9 Michaelmas V Thamesreach United Kingdom
  • 21-23/9 Oogstfeest Trivium Belgium
  • 14-16/9 Champions of Lough Devnaree Dun in Mara Ireland
  • 14-16/9 Hunting Season X Ad Flumen Caerulum Austria
  • 14-16/9 Gyllengran XXX Celebration Gyllengran Sweden
  • 8-9/9 Storstyringkampen Styringheim Sweden
  • 1-2/9 Ancient Oak Medieval Fayre Flintheath England
  • 30/8-2/9 Smouldering Arrow 2018 Reengarda Sweden
  • 24-26/8 Suwiyöt XVIII Summer Nights Miehonlinna Finland
  • 8-12/8 Red and Gold ­ Knights Crossing Baronial Investiture Meadowmarsh Germany
  • 3-12/8 Medieval Week Styringheim Sweden
  • 03-13/8 Raglan Fair XIV & ID Coronet Tourney Insulae Draconis United Kingdom
  • 21/7 St James Jamboree Mynydd Gwyn Wales
  • 20-22/7 Althing Eplaheimr Ireland
  • 13-15/7 Winchester Pilgimage Westdragonshire England
  • 6-15/7 Cudgel War Humalasalo Finland
  • 29/6-1/7 Broken Arrow Frostheim Sweden
  • 21-24/6 Midsummer Coronation and 25th Year Anniversary College of Saint John of Rila Bulgaria
  • 15-17/6 Summerbash II Turmstadt Germany
  • 15-17/6 Ainali’s Legendary Archery Camp Kaarnemaa Finland
  • 9/6 Gotvik’s Summer Picnic Gotvik Sweden
  • 1-4/6 Festival of Fools Dun in Mara Ireland
  • 1-3/6 V.Ä.V Gillet Gyllengran Sweden
  • 25-27/5 Majgreve/May Count Holmrike Sweden
  • 19/5 Dun in Mara Tavern Dun in Mara Ireland
  • 4-13/5 Double Wars Attemark Sweden
  • 4-6/5 Flaming Arrow XI Glen Ratlin Ireland
  • 21/4 BOD Meeting in Europe London
  • 20-22/4 Challenges of the West II Drei Eichen Germany
  • 6-8/4 Spring Crown tournament Insulae Draconis
  • 29/3-1/4 Frozen Arrow Kaarnemaa Finland
  • 23-25/3 Jungfru Maria Bebådelsegille Reengarda Sweden
  • 23-25/3 Feast of St Adalbert Dun in Mara Ireland
  • 9-11/3 Bootcamp Meadowmarsh Germany
  • 2-4/3 Nordmark Principality tournament Ulvberget Sweden
  • 23-25/2 Gourmet Feast Styringheim Sweden
  • 16-18/2 Champions of the Court of Love Eplaheimr Ireland
  • 16-18/2 Sydäntalvenjuhla Unikankare Finland
  • 16-18/2 St Egon and baronial investiture Gotvik Sweden
  • 9-11/2 Gyllengran fencing weekend Gyllengran Sweden
  • 9-11/2 Pähkinän Musiikkitapahtuma Kaarnemaa Finland
  • 26-28/1 Talvi­ilta Humalasalo Finland
  • 26-28/1 Cruinniú Dun in Mara Ireland
  • 13-14/1 Frostheim fencing weekend Frostheim Sweden
  • 5-7/1 12th Night Coronation Ad Flumen Caerulum Austria

2017

  • 15-17/12 Midwinter Holmrike Sweden
  • 8-9/12 Lucia Feast and Baronial Investiture Styringheim Sweden
  • 1-3/12 Dies St Anna XXIII Poukka Finland
  • 1-3/12 Bryggargillets 10 års jubileum Gyllengran Sweden
  • 1-3/12 Flintheath Yule Ball Flintheach England
  • 25/11 St. Katherine’s Day Two Seas German
  • 24-26/11 Yuletide University Dun in Mara Ireland
  • 17-19/11 Kekri­ All Hallows Feast VI Hukka Finland
  • 17-19/11 Coronet Tourney Pont Alarch Scotland
  • 10-12/11 Kingdom University Polderslot Nederlands
  • 3-5/11 Norrskensfesten Frostheim Sweden
  • 27-29/10 Thrust, Piva, Riposte Harpelstane Scotland
  • 20-22/10 Autumn Crown Tournament Poukka Finland
  • 13-15/10 Glöta Gillet XIII Gyllengran Sweden
  • 6-8/10 Alting Eplaheimr Ireland
  • 6-8/10 Festivalo de Caderas Gotvik Sweden
  • 1/10 Utvärtes III, Holmrike, Sweden
  • 22-24/9 Academia della Danza Ad Flumen Caerulum Austria)
  • 22-24/9 Örehus JaktGille X Örehus Sweden
  • 15-17/9 Unikankare Autumn Fest Unikankare Finland
  • 15-17/9 September feast Baggeholm Sweden
  • 9-10/9 Storstyringkampen Styringheim Sweden
  • 8-10/9 Michaelmas III Thamesreach England
  • 6-10/9 Nibelungen War Knights Crossing Germany
  • 1-3/9 Champions of Lough Devnaree Glen Rathlin Ireland
  • 25-27/8 Fencing Camp Aros Sweden
  • 25-27/8 Baronial Investiture of Aarnimetsä Poukka Finland
  • 18-20/8 Sommerfest Aventiure Germany
  • 04-14/8 Ffair Rhaglen XIII Insulae Draconis Wales
  • 04-13/8 Wisby Medieval Week Styringheim Sweden
  • 4-6/8 Summer Camp Meadowmarsh Germany
  • 18-23/7 Medieval Days at Hägnan Frostheim Sweden
  • 14-23/7 Cudgel War XV Humalasalo Finland
  • 12-16/7 Skellefteå medeltidsdagar Reengarda Sweden
  • 8/7 Midsummer Revelry Dun in Mara Ireland
  • 6-9/7 Stavars feast Styringheim Sweden
  • 31/6-2/7 Väv­gille Gyllengran Sweden
  • 31/6-2/7 At The Mark Myndd Gwyn Wales
  • 29/6-3/7 Raid at Veer Forden III Veer Forden Germany
  • 23-25/6 Anarchy at the Abbey Trivium Belgium
  • 16-18/6 Summer Coronation Dun in Mara Ireland
  • 25-26/5 Cologne RPC Demo MeadowMarsh German
  • 19-28/5 Double Wars XXX Attemark Sweden
  • 5-7/5 The Return of Lövspricket Uma Sweden
  • 5-7/5 Majgreve/May count Holmrike Sweden
  • 5-7/5 Collegium of Defence Mynydd Gwyn Wales
  • 28/3-1/4 Parasol War IV Ad Flumen Caerulum Austria
  • 28/3-1/4 Here Be Dragons Adamastor South Africa
  • 28-30/3 Flaming Arrow Glen Rathlin Northern Ireland
  • 21-23/3 Discendo tota aetas Poukka Finland
  • 7-9/3 Bows and Blows III College of St John of Rila Bulgaria
  • 8/3 Gotvik’s Scriptorium Gotvik Sweden
  • 31/3-2/4 Spring Crown Tournament Gyllengran Sweden
  • 24-26/3 Ave Cecilia Hukka Finland
  • 17-19/3 Celebration of St Egon Gotvik Sweden
  • 17-19/3 Annunciation of virgin Mary Reengarda Sweden
  • 10-12/3 Feast of St Adalbert Dun In Mara Ireland
  • 3-5/3 Bootcamp Meadowmarsh Germany
  • 17-19/2 Polderslot annual winter event Polderslot Nederlands
  • 17-19/2 Coronet of Love Eplaheimr Ireland
  • 10-12/2 Fencing Event Gyllengran Sweden
  • 10-12/2 Midwinter Feast Unikankare Finland
  • 4/2 Dance Moot XIV Harplestane Scotland
  • 3-5/2 Nordmarks Officers meeting Nordmark Sweden
  • 28-29/1 Örehus VinterGille Örehus Sweden
  • 20-22/1 Talvi­ilta Humalasalo Finland
  • 13-15/1 Blywddyn Newydd Mynydd Gwyn Wales
  • 6-8/1 12th Night Coronation Miehonlinna Finland