Hej Nordmark!

Jag gick med i Nordmark av framför allt ett enda skäl – och det var att skaffa mig en plattform för att kunna skriva om ett av mina stora intressen; den groteska konsten.

Nordmark har gett mig just det, i form av Silversparren.

Jag har nu skrivit texter om varierande aspekter av det medeltida groteskeriet, och det har varit oerhört givande. Jag har bränt pengar på att köpa hem litteratur för att bredda min förståelse för hur den här konst- och kulturformen kan tolkas.

Jag har läst, funderat, skrivit, skrivit om, letat illustrationer – och på det stora hela, haft väldigt trevligt.

Men efter en del funderande har jag beslutat mig för att det här ögonblicket är där det tar stopp, för min del. Jag kommer inte att fortsätta skriva i den här serien, och jag kommer inte heller att förnya mitt medlemskap i Nordmark (eller någon av lokalgrupperna).

Jag lämnar er således, på ett sätt groteskt, i en pågående, framåtgående, livsbejakande rörelse, på ett annat sätt inte groteskt alls, utan mer som den medeltida kristna konsten – i en bubbla av tid som aldrig förändras, utan som i evighet är densamma.

För mig, som för många andra, behöver jag omprioritera mitt liv. Just nu händer det en del som kräver just det, för att jag ska kunna göra det jag vill genom all den tid jag förfogar över.

Och jag ska vara ärlig. Jag hade någonstans hoppats att jag kanske skulle bli en av dem som åker i väg på event och tycker att det är både viktigt och roligt. Tyvärr blev det inte så. Jag är rätt introvert som person, så det är inte så intressant för mig.

Så här sitter jag nu och trallar på sista versen.

Det groteska kommer dock att fortsätta vara både intressant och viktigt för mig. Jag har ju en blogg, som legat i träda ett tag, som jag ska ta tag i igen. Där täcker jag den groteska konsten och kulturen genom framför allt 17/1800-tal, men också medeltiden.

Och Kloka Sota – det persona jag valde för mig själv, kommer jag att fortsätta använda på annat håll. Jag gillar det verkligen, och det klär mig dessutom, så jag tänker inte låta det förfaras.

När det gäller de texter som redan är publicerade, så kan jag bara hoppas att ni har funnit dem intressanta och att de förhoppningsvis gett en och annan insikt, ett och annat höjt ögonbryn, kanske ett fniss här och där.

En kortfattad slutsats av det jag läst, lärt mig och skrivit om, är att den medeltida groteska konsten är betydligt mer komplex än jag någonsin hade kunnat föreställa mig. Det har varit enormt intressant att läsa och lära mig mer om det medeltida samhället, för att expandera min förståelse för just det groteska.

Jag kan verkligen varmt rekommendera en djupdykning ner i det här, om man gillar idéhistoria och konstvetenskap. Jag är fullt medveten om att Nordmark till största delen är en praktiskt inriktad förening med fokus på den medeltida drömmen, och återskapandet av den, men alltså… teori, gott folk.. teori är så sexigt att jag nästan smäller av!!!

Med groteska avslutningshälsningar, kära Nordmark!
Kloka Sota
aka

Sonya Malinka Persson


0 kommentarer

Lämna ett svar